Ing. Petr Holas
Vexilolognet – vášeň pro vlajky a vše co s nimi souvisí.
Těžko říct, kdy začala moje fascinace vlajkami, každopádně v deseti letech jsem se stal nejmladším členem České vexilologické společnosti. Organizace, jejíž úkolem je shromažďovat znalosti ohledně vlajek a dohlížet na jejich správné používání. Od roku 2016 jsem jejím předsedou, což obnáší nejen dohled nad fungováním České vexilologické společnosti, ale rovněž shromažďování a poskytování odborných znalostí o vlajkách. Na koho si myslíte, že se obrátí Policie České republiky, když dostane oznámení, že nejmenované město porušuje zákon vyvěšením pouze vybraných vlajek?
Vexilologie ale není jenom sbírání vlaječek. Musí být podložena solidními znalostmi, které zdaleka nekončí jen vzory na vlajkách jednotlivých států. Každá vlajka má svůj příběh založený na historii, místních kulturních a politických poměrech, tradicích apod. Není tedy překvapivé, že jsem studoval na VŠE studoval obory Hospodářská politika a Mezinárodní politické vztahy.
Zde jsem si naplno uvědomil, že hluboké znalosti mají smysl, když se o ně člověk podělí. Přednáškové činnosti jsem se začal věnovat v rámci doktorského studia na VŠE. Přednášky zdaleka nejsou určeny jen studentům, přednáším nadšencům na Univerzitě třetího věku či budoucím diplomatům na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze nebo protokolářům v Senátu Parlamentu České republiky, ale účinkuji též v programech pro děti například Wifina na ČT Déčko nebo Jarmark Divadla v Dlouhé.
S tím souvisí další vášeň – průvodcovství. Zapomeňte na deštníky a davy slepě fotografujících Japonců. Už v útlém věku jsem doprovázel svého otce na zájezdech a s obdivem sledoval, jak dokáže přesně vystihnout zájmy svých klientů a svým výkladem zaujmout i posledního znuděného puberťáka. Stejný zážitek se snažím zprostředkovat svým klientům, ať už při jednodenních procházkách po Praze, obsáhlejších okruzích po České republice či šířeji po Evropě.
Od roku 2001 sdílím své znalosti a zkušenosti prostřednictvím domény Vexilolognet.cz. Co začalo jako informace pro fanoušky vlajek a znaků se postupně přeměnilo v platformu nabízející komplexní vexilologické služby informacemi o vlajkách a praporech počínaje, přes školení a přednáškovou činnost, návrhy vlajek pro instituce, firmy a jednotlivce konče.
Kryštof Huk
Vlajky a erby v teorii i praxi
Dětství jsem strávil v Anglii. Samozřejmě se díky tomu stala angličtina mojí druhou mateřštinou. Anglie je ale také kolébkou heraldiky. Objevil jsem zde kouzlo erbů a znaků. Nepřekvapí tedy, že vedu Registr osobních znaků na stránkách Heraldry of the World a působím jako administrátor ve vexilologické encyklopedii Flags of the World pro Česko a Slovensko.
Od heraldiky je jen krůček k vexilologii, která je méně spoutaná pravidly. Líbí se mi, že vlajky dokáží oproti tradičním znakům vyjádřit stejné sdělení mnohem jednodušeji. Řečeno moderním jazykem, jsou více sexy.
Pracuji jako heraldik a vexilograf, což znamená, že navrhuji osobní, spolkovou i obecní symboliku. Jsem autorem zhruba 30 českých obecních vlajek a znaků udělených předsedou Poslanecké sněmovny PČR. Navrhl jsem i řadu dalších symbolů, z nichž je pět registrováno v Národním registru vlajek a praporů.